topic

22 مهر

روش دست دادن در زبان بدن

, 0 , 789

دیباچه

محکم دست دادن، شاخص قابل اعتمادی از استحکام رابطه‌ای که بسیاری به وجود آن اعتقاد دارند نیست. محکم دست دادن، یکی از ویژگی‌های افراد مطمئن و با اعتماد است، به ویژه کسانی که زمان زیادی در کسب و کارشان صرف کرده‌اند و کاملاً حرفه‌ای هستند. آن‌ها پی به این موضوع برده‌اند که برای بیشتر افراد حرفه‌ای در هر کسب و کاری، محکم دست دادن می‌تواند نشانه‌ی خوبی باشد.

روش دست دادن در زبان بدن

زبان بدن (Body Language) - دست دادن

محکم دست دادن، شاخص قابل اعتمادی از استحکام رابطه‌ای که بسیاری به وجود آن اعتقاد دارند نیست. محکم دست دادن، یکی از ویژگی‌های افراد مطمئن و با اعتماد است، به ویژه کسانی که زمان زیادی در کسب و کارشان صرف کرده‌اند و کاملاً حرفه‌ای هستند. آن‌ها پی به این موضوع برده‌اند که برای بیشتر افراد حرفه‌ای در هر کسب و کاری، محکم دست دادن می‌تواند نشانه‌ی خوبی باشد. دست دادن به روشی ناراحت و بی‌تفاوت، نشان‌دهنده‌ی فقدان احترام یا آگاهی است. البته در این رابطه باید توجه کافی به فرهنگ مردم کشورهای مختلف و جایگاه عمل «دست دادن» در فرهنگ آن‌ها داشت.

«دست دادن» از زمان‌های دیرین به عنوان یکی از حالات و نشانه‌های حاکی از اعتماد و این که هیچ سلاحی در کار نیست بوده است. هم‌چنین دست دادن به طور طبیعی، آشکارترین و بارزترین راه برای ایجاد ارتباط فیزیکی و نشان دادن اعتماد و دوستی است. در قرن‌های اخیر به ویژه از قرن 18 به بعد، «دست دادن» به راهی برای تایید یک پیمان تجاری تبدیل شده است. «دست دادن» در خانم‌ها کمی بعدتر رواج پیدا کرد که نشان‌دهنده‌ی تغییر نگرش‌های اجتماعی و افزایش سطح برابری بود. تا صد سال پیش، چنین تماس فیزیکی برای خانم‌ها حتی در فرهنگ غرب عملی زشت و ناپسند شمرده می‌شد. و این آزادی در اختیار جنس مؤنث قرار داده نمی‌شد تا حتی خود نوع روابط و مناسبات خویش را تعیی کند.

 

تفسیر علائم و سیگنال‌ها از دید زبان بدن

در «دست دادن» هر چه کف دست‌ها تمایل بیشتری به سمت پایین داشته باشد، این سیگنال نشان می‌هد که سلطه و برتری طرف بیشتر است. معمولاً دست بالاتر و رویی، درصدد القا یا خلق احساس برتری است.

در «دست دادن»، رو بودن کف دستان نشان‌دهنده‌ی واگذاری و خود سازگاری است. معمولاً دست زیرین که معمولاً هم قوی و محکم نیست به سلطه‌ی دست رو تن در می‌دهد. حال این که چگونه تمامی این سیگنال‌ها به خروجی‌ها و ارتباطات آتی تفسیر می‌شود می‌تواند بستگی به عوامل دیگری غیر از دست دادن داشته باشد.

اما هنگامی که در موقع دست دادن، هر دو دست فرد به کار گرفته شود، این سیگنال نشان می‌دهد که فرد در جستجوی انتقال اعتماد و صداقت است و می‌کوشد تا کنترل امور را در دست گیرد. این حرکت چه واقعی باشد و چه غیر واقعی، اغلب سیگنالی است که میزان سلطه‌جویی فرد را نشان می‌دهد.

دست دادن در حالت برابر و عمودی اغلب نشان از شرایط آسوده و غیرتهدید کننده دارد. بیشتر دست‌ دادن‌ها، از این نوع هستند یعنی فرد در جستجوی در دست گرفتن کنترل شرایط است.

دست دادن با تکان‌ها سریع و با شور و حرارت اغلب حاکی از این موضوع است که هر دو طرف در صدد القای انرژی و علاقه به طرف مقابل خود در یک جلسه یا نشست هستند. البته این تمایل برای انتقال انرژی و شور و اشتیاق، مفهوم و هدف خاصی در بر دارد. به عنوان مثال در جلسات مختلف چهره‌های سیاسی، این حرکت به تکرار دیده می‌شود و معمولاً نشان از آن دارد که نمایندگان دو کشور، تمایل زیادی به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند.

باید در نظر داشت که شدت و ضعف دست دادن‌ها میان افراد مختلف، متفاوت است. از این نکته اجتناب ورزید که دست دادن ضعیف، نشان‌دهنده‌ی ضعف فرد یا دنباله‌رو بودن اوست. همیشه چنین نیست. این نوع دست دادن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و ریشه در عوامل گوناگونی از جمله شخصیت و حالت فرد دارد. به علاوه نوع شغل و حرفه‌ی فرد نیز بسیار حائز اهمیت است به عنوان مثال موزیسین‌ها، هنرمندان و جراحان، در دست دادن بسیار حساس و ظریف عمل می‌کنند. افراد قدرتمند اما تاثیرپذیر نیز ممکن است در دست دادن، کم توان عمل کنند. افراد پیر و کهنسال نیز چنین هستند. دست دادنِ کم توان ممکن است نشانه و علامتی از آرتروز باشد. جوانانی که چندان با عادت «دست دادن» نیز عجین نیستند اغلب در دست دادن، پرتوان و پر انرژی ظاهر نمی‌شوند. از این رو، این سیگنال ممکن است همچون یک سیگنال گمراه‌کننده ایفای نقش کند. پس تفسیر آن وابسته به عوامل متعدد دیگر است.

این نکته را نیز به خاطر بسپارید که همیشه «دست دادن» محکم، نشانه‌ای از یک فرد قوی و مستحکم نیست. دست دادن محکم، نشانه‌ای از یک اعتماد برون‌گراست که ممکن است در نتیجه‌ی تلاش فرد برای پنهان کردن یک موضوع ناراحت‌کننده تجلی یابد. این سیگنال می‌تواند نشان از یک شخص استوار و قوی نیز باشد. شدت و قدرت دست دادن به خودی خود، نشانگر حالت یا شخصیت «خوب» و مثبت نیست و در تفسیر این سیگنال باید جانب احتیاط رعایت شود. در تفسیر این سیگنال باید به شدت دقت نمود.

هنگامی که در دست دادن، فرد بازوی فرد طرف مقابل را بگیرد، این سیگنال نشان از آن دارد فرد در جستجوی در دست گرفتن کنترل و نوعی احساس پدر سالاری است. زمانی که عمل دست دادن با گرفتن بازوی راست طرف مقابل همراه شود می‌توان این‌طور برداشت کرد که تمایل برای کنترل شرایط یا نوعی احساس مراقبت وجود دارد. منشأ اصلی این حرکت ممکن است تکبر و غرور باشد. اما به هر حال باید توجه داشت دلایل مختلفی ممکن است منجر به حرکت شود. برای بسیاری از افراد، این سیگنال حاکی از یک تهاجم ناخواسته به فضای شخصی است چون در این حالت، شما در فضای خصوصی و شخصی طرف مقابل، یک گام جلوتر می‌روید.

درباره نویسنده
محمد ثنامهر

محمد ثنامهر

info@sanamehr.com

نظرات شما عزیزان
  نظرات

نظری وجود ندارد.